Повітропроводи круглого перерізу мають широке застосування у системах вентиляції житлових та промислових будівель. Це обумовлено рядом особливостей, які дають круглим повітроводам переваги перед прямокутними: - їх аеродинамічний опір нижче; - у них вища міцність (при однаковій товщині матеріалу та площі поперечного перерізу); - круглі повітропроводи технологічніші у виготовленні, тому дешевші прямокутних; - Монтаж круглих повітроводів простіше.
Залежно від технології виготовлення круглі повітроводи зі сталі поділяють на прямошовні, спірально-навивні.
прямошовні
спірально-навивні
ПРЯМОШОВНІ ПОВІТРЯНИ
Особливості прямошовних повітроводів: - У прямошовних повітропроводах забезпечується висока герметичність за рахунок мінімальної довжини шва. - Гладка внутрішня поверхня та мінімальні місцеві опори (порівняно зі спірально-навивними) є причинами широкого застосування прямошовних повітроводів у системах пневмотранспорту. - При виготовленні прямошовних круглих повітроводів відсутні обмеження діаметром. - Менш технологічні у виробництві і, як наслідок, дорожчі за спірально-навивні повітроводи. - Жорсткість прямошовних повітроводів нижча, ніж у спірально-навивних.
Прямошовні повітропроводи виготовляють із листа оцинкованої або нержавіючої сталі, який з'єднується за допомогою фальця вздовж повітропроводу. Стандартна довжина прямошовних повітроводів обумовлена технічними можливостями виробника.
СПИРАЛЬНО-НАВИВНІ ПОВІТРЯНИ (СПІРАЛЬНІ, ВИТІ)
Особливості спірально-навивних повітроводів круглого перерізу: Висока технологічність кручених повітроводів забезпечує низьку вартість (порівняно з прямошовними), навіть, незважаючи на більшу витрату металу: при виробництві спірально-навивних повітроводів на утворення фальцевого шва йде до 15% сталі. Таким чином, вага спірально-навивних повітроводів більша за рахунок фальцевого шва, але при цьому забезпечується більш висока жорсткість конструкції.
Спірально-навивні (спірально-замкові) повітропроводи виробляють із штрипси, як сировину для якої використовують нержавіючу або оцинковану сталь. Стандартна довжина спіральних повітроводів, що випускаються, - 3 метри. Вона може бути змінена в меншу або більшу сторону на прохання замовника. У деяких випадках виправдане застосування довгих труб.